» » Історія Свята Преображення Господнього.

«    Жовтень 2018    »

Вересень 2018 (3)
Серпень 2018 (4)
Липень 2018 (3)
Травень 2018 (1)
Квітень 2018 (6)
Березень 2018 (2)
Історія Свята Преображення Господнього.
Додав: Admin | 18-08-2012, 16:36 | Переглядів: 1704

19 серпня Свята Православна Церква святкує одне з найвеличніших дванадесятих празників – Преображення Господа нашого Ісуса Христа.

Свято Преображення встановлене на згадку події із життя Ісуса Христа – Преображення перед учениками Петром, Яковом та Іоаном на горі Фаворі перед Своїми стражданнями. Про це чітко і доступно написали євангелисти: Матфей (17, 1-9), Марк (9, 2-9) та Лука (9, 28-36). Євангелісти розповідають, що, за певний час перед Своїми хресними стражданнями, Христос взяв Петра, Якова та Іоана, піднявся з ними на гору і став молитись. Згодом учні заснули, а прокинувшись, побачили, що лице їх Учителя перемінилось і засяяло надзвичайним світлом, а одяг Його став білим, наче сніг. Окрім того, Ісус бесідував із святими старозавітніми праведниками Мойсеєм та Ілією, обговорюючи все те, що чекає втіленого Сина Божого у Єрусалимі. І раптом велика хмара вкрила вершину гори, і з хмари пролунав голос Бога Отця «Це Син Мій улюблений…». А коли відступила хмара, то вже нікого учні Христові не бачили, окрім самого Ісуса.

Насправді, це велична і знаменна подія. По-перше, цим Христос засвідчив апостолам, що Він воістину втілене Слово Боже, а, по-друге, показав нам як перемінимось і сяятимемо ми у житті будучого віку, адже, як свідчить святитель Церкви Христової Іоан Золотоустий, Господь преобразився «щоб показати нам майбутнє преображення єства нашого і майбутнє Своє пришестя на хмарах у славі з ангелами».    Побожні християни про цю подію пам’ятали завжди. А більш чіткі згадки про особливості святкування датуються IV-м століттям.     Про це свідчать повчання св. Єфрема Сірина і св. Іоана Златоустого. Святкування празника у IV столітті вказує, що початок його відноситися до перших трьох століть християнства. Зокрема, збереглося слово св. Андрія Критського (635-680) на Преображення Господнє. В цьому Cлові термін “Преображення” розглядається не тільки в догматичному змісті, але і в розумінні дійсної церковної урочистості. В VIII столітті св. Іоан Дамаскін і прп. Косма Маюмський склали стихири та канони на це свято, якими Православна Церква прославляє цю подію і в теперішній час.

Згідно з євангельським текстом ця подія відбулася в лютому, за 40 днів до Пасхи, але Православна Церква перенесла святкування на 19 серпня для того, щоб воно не припадало на дні Великого посту. При цьому на 40-й день після Преображення завжди святкується Воздвиження Хреста Господнього, коли Церква знову згадує хресні страждання Спасителя.

До особливостей свята Преображення Господнього відноситься і те, що в цей день здійснюється освячення плодів. Звичай освячувати плоди дуже давній. Вказівки відносно цієї події викладені в 3-му Апостольському правилі. Основою для встановлення звичаю освячувати плоди саме 19-го серпня було те, що на Сході (зокрема в Греції) до цього часу достигають плоди. Найважливіші з яких: колосся і виноград приносяться для благословення і в ознаку подяки Богу за отримання плодів для їжі людям, а також по прямому відношенні до Таїнства Євхаристії, про що чітко говориться в самій молитві, що читається над "гронами." Освячення плодів 19 серпня має ще і іншу таємницю, а саме: в події Преображення Господнього потрібно було показати те нове відновлення, в яке вступила людська природа після воскресіння Господа і вступлять в загальне воскресіння всі віруючі. Але оскільки в світ через людину ввійшов гріх, прийшла в непорядок внаслідок цього і природа, яка разом з людиною очікує відновлення через благословення Боже. І в цій надії людина утверджується церковним благословенням плодів.